Obserwacje awifauny na terenie KSM Ruda
Wiosna to idealny moment na obserwacje ptaków. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić jakie bogactwo ptaków kryje się na terenie Budzisk, Rudy i Turzy. Kluczowym obszarem naszych obserwacji były następujące działki geodezyjne: 371/3, 412, 413, 414, 415, 416, 417, 418, 560, obręb 0004 oraz 237 i 238, obręb 0008, a więc teren wokół zbiorników wodnych. Obserwacje ptaków wymagają cierpliwości i spokoju. Każdy przyrodnik musi znać zasady etyki obserwatora przyrody. Tylko dzięki temu można zachować między aktywnym działaniem na rzecz ochrony przyrody i siedlisk zwierząt a rozwijaniem pasji ornitologicznej.
Mając na względzie dobro ptaków postanowiliśmy, że obserwacje będziemy prowadzić w kilku lokalizacjach i to ze znacznych odległości, aby nie niepokoić ptaków. Do tego celu wykorzystaliśmy lornetkę i aparat fotograficzny.
Olbrzymią radość sprawiła nam pliszka siwa. Ten mały ptaszek upodobał sobie obrzeża nowego obniżenia, które zostało wykonane z myślą o płazach. Dzięki temu uzyskaliśmy potwierdzenie, że obecność płytkich zbiorników wodnych przyciąga zwierzęta.
Wśród krzewów śródpolnych ćwierkały trznadle, których naliczyliśmy aż 24! W ich towarzystwie spokojnie siedział sobie samiec zięby. Nieopodal miejsca, gdzie zamontowaliśmy budki lęgowe, pływały kaczki krzyżówki. Co ciekawe, podczas gdy my wieszaliśmy budki, kilka metrów dalej toczyła się ostra batalia dwóch samców. To skowronki walczyły o najlepszy rewir do lęgów.
Wokół stawu występuje dużo trzciny i to wśród jej łodyg wypatrzyliśmy samczyka potrzosa! A nieco dalej na słupie oraz na wysokim drzewie zaobserwowaliśmy gołębie grzywacze oraz 37 szpaków! Ich liczba wskazuje, że trwają przeloty ptaków, które poszukują idealnych miejsc lęgowych i dopiero wtedy zaczną tworzyć pary.
Natomiast najfajniejsze obserwacje przeprowadziliśmy na koniec. Nad naszymi głowami lot godowy odbywała para myszołowów. Natomiast chwilę później zaobserwowaliśmy stado 17 czajek! Jest to dla nas najcenniejsza obserwacja, gdyż jasno pokazuje, że tereny wokół KSM Ruda stanowią bezpieczny obszar lęgowy dla tych pięknych ptaków.