Mając na względzie dobro ptaków postanowiliśmy, że obserwacje będziemy prowadzić w kilku lokalizacjach i to ze znacznych odległości, aby nie niepokoić ptaków. Do tego celu wykorzystaliśmy lornetkę i aparat fotograficzny.
Olbrzymią radość sprawiła nam pliszka siwa. Ten mały ptaszek upodobał sobie obrzeża nowego obniżenia, które zostało wykonane z myślą o płazach. Dzięki temu uzyskaliśmy potwierdzenie, że obecność płytkich zbiorników wodnych przyciąga zwierzęta.
Wśród krzewów śródpolnych ćwierkały trznadle, których naliczyliśmy aż 24! W ich towarzystwie spokojnie siedział sobie samiec zięby. Nieopodal miejsca, gdzie zamontowaliśmy budki lęgowe, pływały kaczki krzyżówki. Co ciekawe, podczas gdy my wieszaliśmy budki, kilka metrów dalej toczyła się ostra batalia dwóch samców. To skowronki walczyły o najlepszy rewir do lęgów.
Wokół stawu występuje dużo trzciny i to wśród jej łodyg wypatrzyliśmy samczyka potrzosa! A nieco dalej na słupie oraz na wysokim drzewie zaobserwowaliśmy gołębie grzywacze oraz 37 szpaków! Ich liczba wskazuje, że trwają przeloty ptaków, które poszukują idealnych miejsc lęgowych i dopiero wtedy zaczną tworzyć pary.
Natomiast najfajniejsze obserwacje przeprowadziliśmy na koniec. Nad naszymi głowami lot godowy odbywała para myszołowów. Natomiast chwilę później zaobserwowaliśmy stado 17 czajek! Jest to dla nas najcenniejsza obserwacja, gdyż jasno pokazuje, że tereny wokół KSM Ruda stanowią bezpieczny obszar lęgowy dla tych pięknych ptaków.